Hamilton-Wentworth and Halton Science and Engineering Fair 2001
 
    Navigation

- Welcome
- About HWHSEF
- News
- Calendar
- Project Rules
- Registration
- Student Activities
- Judges
> Awards
- Donors
- Links
- Site Map
- Contact Us

|
        

RESULTS OF THE
2001 HAMILTON-WENTWORTH AND HALTON SCIENCE & ENGINEERING FAIR

APRIL 7, 2001

 

 

AWARD CATEGORIES

GRAND PRIZE AWARDS

 

BEST-IN-FAIR PROJECTS

1st            P10E:  REALE Global Warming Solutions II

Geoff Olynyk, Aldershot H.S.

2nd            P13E:  The effects of heavy metal toxicity on developing invertebrate nervous system

Eva Vertes, Highland H.S

3rd        E13:  How can we prevent buildings from collapsing during severe earthquakes?

Queenie Leung, Oakville Christian School

 

2001 PFIZER MINISTER’S AWARD OF EXCELLENCE, sponsored by Pfizer Canada, Inc. 

Awarded to the best project in the 2001 HWHSEF that is also advancing to the Canada-Wide Science Fair.  A cash award of $150, a gold award of excellence medal, and a certificate from the Honourable Jim Wilson, Ontario’s Minister of Energy, Science and Technology.  The winner’s school receives a plaque.

P10E:  REALE Global Warming Solutions II

Geoff Olynyk, Aldershot H.S.

 

ROY MIDDLETON AWARD          

Best Overall Junior Project- a plaque to the winner’s school.

E13:  How can we prevent buildings from collapsing during severe earthquakes?

Queenie Leung, Oakville Christian School

 

CANADA WIDE SCIENCE FAIR TRIP AWARDS

Sponsored by JNE Consulting Ltd., Sheridan College and Sci-Tech Ontario

All expense paid trips to Kingston, Ontario from May 13-21, 2001

 

B04:  Building Blocks of the Future

Hsinwen Than, St. Mary's  H.S.

 

E13:  How can we prevent buildings from collapsing during severe earthquakes?

Queenie Leung, Oakville Christian School

 

F04:  Electromagnetic Fields

Jenna Bihun, Holy Spirit

Alysha Keir, Holy Spirit

 

M05E:  The Trans Neural Pathway: Combining Computers and Research

Jeff Alfonsi, St. Mary's  H.S.

 

N05E:  Memorize This!

Olivia Potvin, Siobhan Kiely, St. Bernadette

 

P10E:  REALE Global Warming Solutions II

Geoff Olynyk, Aldershot H.S.

 

P13E:  The effects of heavy metal toxicity on developing invertebrate nervous system

Eva Vertes, Highland H.S.

 

CANADA WIDE SCIENCE FAIR TRIP AWARD ALTERNATES

 

A02:  H2Oh No!

Daniel Teoh, St. Teresa of Avila

 

B15:  VISUAL TURBULENCE

Alexander Bilyk, St. Joachim

 

INTEL INTERNATIONAL SCIENCE & ENGINEERING FAIR TRIP AWARDS

All expense paid trips to San Jose, California from May 5-12.

Sponsored by Mohawk College.

P10E:  REALE Global Warming Solutions II

Geoff Olynyk, Aldershot H.S.

 
Sponsored by Dofasco

P13E:  The effects of heavy metal toxicity on developing invertebrate nervous system

Eva Vertes, Highland H.S.

 

 

HERB GILDEA MEMORIAL TROPHY

Top secondary school

St. Mary's High School

 

HWHSEF COMMITTEE TROPHY

Top elementary school

St. Bernadette


BELL CANADA MERIT AWARDS

 

GOLD

 

A02:  H2Oh No!

Daniel Teoh, St. Teresa of Avila

 

B04:  Building Blocks of the Future

Hsinwen Than, St. Mary's  H.S.

 

E13:  How can we prevent buildings from collapsing during severe earthquakes?

Queenie Leung, Oakville Christian School

 

F04:  Electromagnetic Fields

Jenna Bihun, Alysha Keir, Holy Spirit

 

M05E:  The Trans Neural Pathway: Combining Computers and Research

Jeff Alfonsi, St. Mary's  H.S.

 

N05E:  Memorize This!

Olivia Potvin, Siobhan Kiely, St. Bernadette

 

P10E:  REALE Global Warming Solutions II

Geoff Olynyk, Aldershot H.S.

 

P13E:  The effects of heavy metal toxicity on developing invertebrate nervous system

Eva Vertes, Highland H.S.

 

SILVER

B01:  Bioreactor-The Landfill Technology of the Future

Marieke Head, St. Mary's  H.S.

 

B03:  In the Eyes of Beholder

Bernard Chan, St. Mary's  H.S.

 

B12:  Osmotic Pressure

Jeffrey Brockhouse, St. Joachim

 

B15:  VISUAL TURBULENCE

Alexander Bilyk, St. Joachim

 

D08:  A Look Down Memory Lane!

Ashley Donald, Catherine van Gendt, St. Bernadette

 

D09:  Caution: Burning Stomach

Ben Richardson, Paul Radoja, St. Bernadette

 

D10:  Light Unlimited

Michael Nucciarone,Scott DiLoreto, St. Agnes

 

D12:  Mummification

Michelle Reed, Lisa Wojtowicz, St. Agnes

 

D13:  Rays Of Light

Reanna Georgiades, St. Agnes

 

D14:  VOLTSSUP!!

Scott Moros, St. Agnes

 

E03:  The Trebuchet - A Study of a Simple Machine

Sean Curtis, Regina Mundi

 

E14:  Learning Styles and Student Satisfaction

Gordon Simmons, John T. Tuck

 

F06:  Electricity

Ulanna Wityk, Yvonne Mychailyshyn, Holy Spirit

 

G01:  Heads Up! They Like to Move It, Move It!

Natalie Gerum, Will Mitchell, Hillfield - Strathallan College

 

G07:  Livin' Large

Ceilidh Henderson, Meagan Castle, Dundas District

 

H11:  Some Like It Hot

Matthew Lymburner, Evan Freeman, Abbey Lane

 

M09E:  Light Intensity and Solar Energy

David Campbell, St. Jerome

 

N01E:  Why did the robot go through the maze?

Annamarie Burgess, St. Bernadette

 

N03E:  Cool It

Danielle Ordyniec, St. Bernadette

 

N07E:  Trapped!

Diana Brucculieri, St. Agnes

 

N17E:  Lego Logo sun tracker

Ben Holton, Derek Ford, Hillfield - Strathallan College

 

O07E:  Effectiveness of Sunscreens

Edwin Lee, Joe Mullen, Cathedral  H.S.

 

P11E:  3 2 1 BLASTOFF!

Anthony Spadafora, Matthew Docherty, St. David

 

 

BRONZE

A03:  Ice Melters

Stephanie Lompa, St. Teresa of Avila

 

A08:  Think Fast

Michael Brown, Steven Rogerson, St. Paul

 

A11:  Too Sweet To Handle!

Vanessa Reis, St. Michael

 

A12:  Stains 'R' US

Kristin Stawiarski, St. Michael

 

A13:  The Living Paint

Nicole Rumble, Sylvia Gomes, St. Matthew

 

A14:  Can You Smell the Difference?

David Walker,,Adam Cormier, St. Matthew

 

B13:  Alternative Energy

Daniel Boccaccio, St. Joachim

 

C03:  Temperature Affect On Bacteria Growth

Joseph Mathew, St. Joachim

 

C06:  Bridging the Gap

Chris Romaniw, St. Jerome

 

C12:  The Capital Circuit Tester

Michael Mandula, St. James the Apostle

 

D03:  Think Pink Blue or Silver

Bianca DiPietro, Kristina Miller, St. David

 

D05:  Washed Away

Justin Frosina, Mark Scattolon, St. Clare of Assisi

 

D07:  Box It, Boyz!

Taryn Goba, Kendra Karl, St. Bernadette

 

E06:  Oxygenated H2O: A Sports Miracle

Lucas Powers, Kyle Basilewski, Our Lady of Mt. Carmel

 

E09:  Do Smoke Alarms Save Lives

Erica Roebbelen, Oakville Christian School

 

E11:  Energizer or Duracell

John Davis, Oakville Christian School

 

E16:  Dissolved Oxygen

Caitlin Kizlan, Holy Spirit

 

F10:  Water Conservation

Brian Echlin, Holy Name of Jesus

 

G12:  The Growth of a Yeast Culture

Rachel Avery, Polly Summers, Dalewood

 

G13:  PREPETUAL MOTION

Tamara Siwack, Kevin Ross, Corpus Christi

 

G14:  THE ELECTRIC MOTOR

Kimberley Adamek, Kaitlyn Verna, Corpus Christi

 

G16:  Rollercoasters

Natasha Hruska, Corpus Christi

 

H08:  Rusting Nails

Nisha Kumar, Amanda Wright, Balaclava

 

M01E:  Talk to AMY (Artificial Machine Intelligence)

Sarah Dickin, Westdale H.S.

 

M06E:  Biotic Balance

Jenny Hogsden, Michelle Leroux, St. Mary's  H.S.

 

M07E:  Stressed ?  The Relationship Between the Heart and Heart Disease

Jacob Rullo, Andrew - Christian Adams, St. Mary's  H.S.

 

N02E:  Need A Hand?

Talia Ennett, St. Bernadette

 

N04E:  Your Cold Cold Heart

Joshua Nederveen, St. Bernadette

 

N15E:  Sun Tracker

Mike Taylor, Derek Pannozzo, Hillfield - Strathallan College

 

O01E:  Fiber Optic Communication Systems

Alicia Cameron, Dundas District

 

O03E:  Algae Filter

Jaime Auron, Jeremy Yang, Dundas District

 

O10E:  No Cereal?  That's IRONic

Erica Ellis, Victoria Meyerink, Balaclava

 

P01E:  Does Tea Affect a Bean Plant's Growth?

Christopher Forbes, Mason Sandford, Balaclava

 

P03E:  Where Did the Vitamin C Go?

Sarah Cobourn, Harrison Shipp, Appleby College

 

P04E:  The Silent Killer Among Us

Lisa Andreyko, Appleby College

 

P05E:  Indoor Composting

Chris Dold, Appleby College

 

P07E:  Buoyancy

Catherine Knowles, Appleby College

 

P09E:  Does second-hand smoke affect the heart rate?

Cale Samuel, Appleby College

 

P14E:  Is It Hot In Here?

Marc Lafratta, Manni Faria, Immaculate Heart of Mary

 

HONOURABLE MENTION

H15:  Solar System

Robyn Sylvia, Natasha West, Lord Elgin

 

B02:  Environmental Combat

Ashleigh Farrell, Jannine Gauthier, St. Mary's  H.S.

 

C07:  Colour Perception

Kevin D'Angelo, Tim Notto, St. Jerome

 

D11:  Chances are...

Diana Manazzone, David Manazzone, St. Agnes

 

F05:  What Side Are You On?

Anna Korol, Audra Martin, Holy Spirit

 

F11:  Short-Term Memory

Tonja Crawford, Holy Name of Jesus

 

H10:  The Browning Of Bananas

Jennifer Hughes, Balaclava

 

N18E:  Robotic Solar Tracker

Chris Robertson, Stephen Kulakowsky, Hillfield - Strathallan College

 


SPECIAL AWARDS

 

 

Acquired Brain Injury Award

Two projects relating to the brain, especially acquired brain injuries, their causes or therapies.  $75 for first place and $25 for second place.

1st                M05E:  The Trans Neural Pathway: Combining Computers and Research

Jeff Alfonsi, St. Mary's  H.S.

2nd       D08:  A Look Down Memory Lane!

Ashley Donald, Catherine van Gendt, St. Bernadette

 

Aventis CropScience Canada Regional Award

For an outstanding junior project promoting the science and understanding of biotechnology, the book “Call Me Gene” to the winners and the book “Science Is” to the winner’s school. Through the auspices of Youth Science Foundation.

D05:  Washed Away

Justin Frosina, Mark Scattolon, St. Clare of Assisi

 

Cancer Assistance Programme Awards

For outstanding cancer-related projects.

1st place junior $35

D13:  Rays Of Light

Reanna Georgiades, St. Agnes

2nd place junior $30

G05:  Beta-Carotene vs. Cancer - The Fight of the Future?

Sarah Youngson, Andrea Pelletier, Dundas District

1st place senior $50

O07E:  Effectiveness of Sunscreens

Edwin Lee, Joe Mullen, Cathedral  H.S.

 

Dr. M. Doyle Award

A trophy for the school; a plaque and $100 to the best biology project.

P13E:  The effects of heavy metal toxicity on developing invertebrate nervous system

Eva Vertes, Highland H.S.

 

American Electroplaters & Surface Finishers Society Award

$200 to the best senior project in the earth and environmental category.

B01:  Bioreactor-The Landfill Technology of the Future

Marieke Head, St. Mary's  H.S.

 

Atomic Energy of Canada Regional Award

A certificate and $100 cash to an outstanding project, any level, related to energy and the environment. Through the auspices of Youth Science Foundation.

D03:  Think Pink Blue or Silver

Bianca DiPietro, Kristina Miller, St. David

 

Canadian Institute of Mining And Metallurgy (Hamilton Branch) Award

Three cash awards and certificates: First Place $100, Second Place $50 and Third Place  $25.  Presented to projects relating to mining and metallurgy regardless of level.

 

1st        B04:  Building Blocks of the Future

Hsinwen Than, St. Mary's  H.S.

 

2nd       C01:  Electroplating

Corey Sill, St. Joachim

 

3rd        E13:  How can we prevent buildings from collapsing during severe earthquakes?

Queenie Leung, Oakville Christian School

 

Canadian Nuclear Society Awards

For projects relating to nuclear, energy or climate sciences.  Four awards in total, 2 projects at the intermediate or senior levels for $100 each and two project at the junior level for $50 each.

B02:  Environmental Combat

Ashleigh Farrell, Jannine Gauthier, St. Mary's  H.S.

 

P10E:  REALE Global Warming Solutions II

Geoff Olynyk, Aldershot H.S.

 

B13:  Alternative Energy

Daniel Boccaccio, St. Joachim

           

M09E:  Light Intensity and Solar Energy

David Campbell, St. Jerome

 

Chemical Institute of Canada - Hamilton-Wentworth, Wellington Waterloo, Niagara Section

Three cash awards of $100 each  for projects related to chemistry.

A02:  H2Oh No!

Daniel Teoh, St. Teresa of Avila

 

B12:  Osmotic Pressure

Jeffrey Brockhouse, St. Joachim

 

B01:  Bioreactor-The Landfill Technology of the Future

Marieke Head, St. Mary's  H.S.

 

Hamilton Hydro Awards

$100 for each of three projects relating to electricity generation or transmission; or fibre-wired optics.

F04:  Electromagnetic Fields

Jenna Bihun, Alysha Keir, Holy Spirit

 

O01E:  Fiber Optic Communication Systems

Alicia Cameron, Dundas District

 

O05E:  Wind Power

Matt Kopas, Dalewood

 

Hamilton Steel Environmental Awards

$75 for each of three projects that address environmental issues of concern to Hamilton’s steel industry.  Sponsored by the Environmental departments of Dofasco, Slater and Stelco.

D07:  Box It, Boyz!

Taryn Goba, Kendra Karl, St. Bernadette

 

F10:  Water Conservation

Brian Echlin, Holy Name of Jesus

 

M06E:  Biotic Balance

Jenny Hogsden, Michelle Leroux, St. Mary's  H.S.

 

Hamilton-Wentworth C.A.E.R. Award

Cash prizes of $200, $175 and $125 for deserving projects in the Earth & Environmental Sciences category

1st        A02:  H2Oh No!

Daniel Teoh, St. Teresa of Avila

 

2nd       B01:  Bioreactor-The Landfill Technology of the Future

Marieke Head, St. Mary's  H.S.

 

\3rd       D13:  Rays Of Light

Reanna Georgiades, St. Agnes

 

McMaster Engineering Society Award

Best Junior project in Engineering, $250.

 

E13:  How can we prevent buildings from collapsing during severe earthquakes?

Queenie Leung, Oakville Christian School

 

McMaster Faculty of Engineering Tuition Awards

$500 tuition awards for two top engineering projects

B04:  Building Blocks of the Future

Hsinwen Than, St. Mary's  H.S.

 

P10E:  REALE Global Warming Solutions II

Geoff Olynyk, Aldershot H.S.

 

McMaster Nuclear Reactor Awards

$250 for a deserving project  relating to radiation sciences

E01:  The candu Nuclear Reactor and how it works

Alan Nicholls, Rotherglen School

 

Procor Awards

Awards of $50 (Junior), $100 (Intermediate) and $150 (Senior) to excellent engineering projects.

B04:  Building Blocks of the Future

Hsinwen Than, St. Mary's  H.S.

 

E13:  How can we prevent buildings from collapsing during severe earthquakes?

Queenie Leung, Oakville Christian School

 

P10E:  REALE Global Warming Solutions II

Geoff Olynyk, Aldershot H.S.

 

Professional Engineers of Ontario (Hamilton Local Chapter) Awards

3 awards for top projects using the application of engineering skills, any level.  1st place $150, 2nd place $125, 3rd place $75

1st            P10E:  REALE Global Warming Solutions II

Geoff Olynyk, Aldershot H.S.

 

2nd       E13:  How can we prevent buildings from collapsing during severe earthquakes?

Queenie Leung, Oakville Christian School

 

3rd        B04:  Building Blocks of the Future

Hsinwen Than, St. Mary's  H.S.

 

The Electrical Construction Association of Hamilton Award

$150 awarded to a project demonstrating the best use of electricity in a creative manner.

N03E:  Cool It

Danielle Ordyniec, St. Bernadette

 

The Mechanical Construction Association of Hamilton Award

$100 for the bestSenior Engineering project.

P10E:  REALE Global Warming Solutions II

Geoff Olynyk, Aldershot H.S.

 

Trans-Technology Canada Corporation Award

Best project in Engineering, $250.

P10E:  REALE Global Warming Solutions II

-          Geoff Olynyk, Aldershot H.S.

 

Bell Canada Computer and Communications Awards

For projects regarding communication between people, between machines, or between people and machines; any level: 1st place $150, 2nd place $100.

1st        E14:  Learning Styles and Student Satisfaction

Gordon Simmons, John T. Tuck

 

2nd            O01E:  Fiber Optic Communication Systems

Alicia Cameron, Dundas District

 

Intel Computer Science Award

Certificate and $100 to a project, in any discipline, demonstrating the most innovative use of a personal computer in an integral, non-trivial manner. Through the auspices of Youth Science Foundation.

N01E:  Why did the robot go through the maze?

Annamarie Burgess, St. Bernadette

 

McMaster Faculty of Science Tuition Awards

$500 tuition awards for two top science projects

M05E:  The Trans Neural Pathway: Combining Computers and Research

Jeff Alfonsi, St. Mary's  H.S.

 

P13E:  The effects of heavy metal toxicity on developing invertebrate nervous system

Eva Vertes, Highland H.S.

 

Ramanujan Mathematics Awards

$100 cash awards for each of two projects demonstrating a strong mathematical base.

1st        D11:  Chances are...

Diana Manazzone, David Manazzone, St. Agnes

 

2nd       E09:  Do Smoke Alarms Save Lives

Erica Roebbelen, Oakville Christian School

 

 

 

 

Scientific American Subsription Awards

Five 12-month subscriptions to Scientific American for deserving students. Through the auspices of SciTech Ontario.

A02:  H2Oh No!

Daniel Teoh, St. Teresa of Avila

 

B15:  VISUAL TURBULENCE

Alexander Bilyk, St. Joachim

 

D12:  Mummification

Michelle Reed, Lisa Wojtowicz, St. Agnes

 

N02E:  Need A Hand?

Talia Ennett, St. Bernadette

 

The Da Vinci Awards           

Given by the Hamilton Association for the Advancement of Literature, Science and Art.  $50 to the best projects for the advancement of Science by each of one female and one male.

M01E:  Talk to AMY (Artificial Machine Intelligence)

Sarah Dickin, Westdale H.S.

 

M05E:  The Trans Neural Pathway: Combining Computers and Research

Jeff Alfonsi, St. Mary's  H.S.

 

Zonta Club of Hamilton Award

$150 to each of the two best projects by females, any level, any category.

E13:  How can we prevent buildings from collapsing during severe earthquakes?

Queenie Leung, Oakville Christian School

 

P13E:  The effects of heavy metal toxicity on developing invertebrate nervous system

Eva Vertes, Highland H.S.

 

SPONSORS

 

PLATINUM

The Hamilton Spectator

Sheridan College

Microsoft Canada

 

GOLD

Dofasco Inc.

Bell Canada

JNE Consulting

Mohawk College

Air Athletics Sports Centre

 

SILVER

McMaster University

Columbian Chemicals Company

CRS Robotics Inc.

SciTech Ontario

Mr. Edward Oldham

Hatch Associates

Hamilton-Wentworth Catholic District School Board

Longo Brothers Fruit Markets

 

BRONZE

Halton Region Business Development Centre

Gennum Corporation

Hamilton-Wentworth Community Awareness Emergency Response (CAER)

John Deere Ltd.

Hamilton Teachers’ Credit Union

Hillfield-Strathallan College

Comtek Advanced Structures Ltd.

Ontario Centre for Martial Arts

Bruce W., Riddiough, CA.

Burlington Post/Oakville Beaver

 

FRIEND

TransTechnology Canada Corp

Greater Hamilton Tours Inc

 

 


Best viewed in 16-bit colour mode with the latest MSIE or Netscape
All content is Copyright © HWHSEF 2001
Graphics and designed by Dave Crawford